SCNI 2018 LOGO

Minor Section fixtures, venues & kick off times

Click here for to see map

 FRIDAY 27th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI VASE 3rd/4th Play Off  
11:00 Reeds FC 0 v 9 Glenavon FC Ulster University
  SuperCupNI GLOBE 3rd/4th Play Off  
11:00 St Johnstone 0 v 3 Ballinamallard United Ulster University
  SuperCupNI CUP 3rd/4th Play Off  
11:00 Linfield FC 3 v 3 Portadown FC Ulster University
  (Linfield FC win 3 - 1 on pens)  
  SuperCupNI VASE Final  
12:15 Glentoran FC 0 v 0 Coleraine FC Ulster University
  (Glentroan FC win 3 - 2 on pens)  
  SuperCupNI GLOBE Final  
12:15 Dungannon Swifts 3 v 1 West Ham United Ulster University
  SuperCupNI CUP Final  
NOON Bertie Peacock Youths 0 v 0 Greenisland FC Showgrounds, Coleraine
  (Greenisland FC win 5 - 4 on pens)  

 

-----------------------------------------------------------------

 

THURSDAY 26th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI VASE Semi Finals  
11:00 Glentoran FC 8 v 0 Reeds FC Ulster University
11:00 Coleraine FC Academy 1 v 0 Glenavon FC Ulster University
  SuperCupNI GLOBE Semi Finals  
12:15 St Johnstone FC 2 v 3 Dungannon Swifts Ulster University
12:15 West Ham United 1 v 0 Ballinamallard United Ulster University
   SuperCupNI Semi Finals  
3:00 Linfield FC 0 v 3 Bertie Peacock Youths Anderson Park, Coleraine
3:00 Greenisland FC 1 v 1 Portadown FC Seahaven, Portstewart
  (Greenisland win 5 - 4 on pens)  

 

-----------------------------------------------------------------

 

MONDAY 23rd JULY 2018

TIME GAME PITCH
11:00 Portadown FC 1 v 2 West Ham United 1
11:30 Dungannon Swifts 0 v 2 Coleraine FC Academy 4
Noon Bertie Peacock Youths 17 v 0 Reeds FC 5
2:00 Greenisland FC 5 v 0 Ballinamallard United 1
2:30 Glenavon FC 4 v 5 Glentoran FC 5
3:00 Linfield FC 1 v 0 St Johnstone FC 4

 

TUESDAY 24th JULY 2018

 TIME GAME PITCH
11:00 Glenavon FC 0 v 1 Linfield FC 4
11:30 Glentoran FC 0 v 3 St Johnstone FC 1
Noon Greenisland FC 1 v 1 Bertie Peacock Youths 5
2:00 Dungannon Swifts 0 v 2 Portadown FC 1
2:30 Coleraine FC Academy 0 v 2 West Ham United 4
3:00 Ballinamallard United 11 v 0 Reeds FC 5

 

WEDNESDAY 25th JULY 2018

TIME GAME PITCH
11:00 Dungannon Swifts 3 v 1 West Hame United 5
11:30 Glenavon FC 1 v 2 St Johnstone FC 1
12:00 Portadown FC 3 v 1 Coleraine FC Academy 4
2:00 Linfield FC 1 v 0 Glentoran FC 5
2:30 Bertie Peacock Youths 2 v 0 Ballinamallard 1
3:00 Greenisland FC 16 v 0 Reeds FC 4

 

 

The Group Games Stage - How it works...

Each team will play three (3) group games – one on Monday, one on Tuesday and one on Wednesday.  Three (3) points for a win and one (1) point for a draw in all group games.

On the basis of points gained in the group games, teams in the Minor Section will proceed to the semi finals of the following Competitions:

 

SuperCupNI: The 3 teams placed first PLUS the best second placed team.

Globe: The remaining two second placed teams PLUS the two best third placed teams

Vase: The remaining third placed team and the three fourth placed teams

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -