SCNI 2018 LOGO

Junior Section fixtures, venues & kick off times

(Click on game venue to see map)

 FRIDAY 27th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI SALVER Final  
11:00 Rangers 2 v 2 Leeds United Clough, Ballymena
  (Rangers win 4 - 3 on pens)  
  SuperCupNI SALVER 3rd/4th Play Off  
11:00 North Dublin SL 3 v 0 Co Fermanagh Riada 2, Ballymoney
  SuperCupNI BOWL Final  
11:00 Club NI 0 v 0 Strikers Broughshane
  (Club NI win 4 - 2 on pens)  
  SuperCupNI BOWL 3rd/4th Play Off  
11:00 GPS 4 v 0 Colina Castlerock
  SuperCupNI VASE Final  
11:00 Plymouth Argyle 2 v 2 Chivas Riada Stadium, Ballymoney
  (Plymouth win 6 - 5 on pens)  
  SuperCupNI VASE 3rd/4th Play Off  
11:00 Charlton Athletic 0 v 3 Co Down Parker Avenue, Portrush
  SuperCupNI GLOBE Final  
2:00 Co Tyrone 1 v 1 Co L'derry Anderson Park, Coleraine
  (Co Tyrone win 4 - 3 on pens)  
  SuperCupNI GLOBE 3rd/4th Play Off  
11:00 Cherry Orchard 0 v 1 Dundalk SL The Warren, Portstewart
  SuperCupNI CUP 3rd/4th Play Off  
11:00 Southampton 1 v 4 Co Armagh Scroggy Road, Limavady
  SuperCupNI CUP Final  
5:00 Co Antrim 1 v 1 Manchester United Showgrounds, Ballymena
  (Co Antrim win 5 - 4 on pens)  

 

--------------------------------------------------------

 

THURSDAY 26th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI SALVER Semi Finals  
Noon Rangers 3 v 0 North Dublin SL The Warren, Portstewart
Noon Co Fermanagh 1 v 5 Leeds United Showgrounds, Coleraine
  SuperCupNI BOWL Semi Finals  
Noon Club NI 0 v 0 GPS Scroggy Road, Limavady
  (Club NI win 7 - 6 on pens)  
Noon Strikers 4 v 0 Colina Broughshane, Ballymena
  SuperCupNI VASE Semi Finals  
Noon Plymouth Argyle 4 v 0 Charlton Athletic Clough, Ballymena
Noon Co Down 1 v 2 Chivas Parker Avenue, Portrush
  SuperCupNI GLOBE Semi Finals  
3:00 Cherry Orchard 0 v 1 Co Tyrone Showgrounds, Coleraine
3:00 Dundalk SL 1 v 1 Co L'derry Riada 2, Ballymoney
  (Co L'derry win 5 - 4 on pens)  
  SuperCupNI CUP Semi Finals  
7:00 Southampton 0 v 2 Co Antrim Seahaven, Portstewart
7:00 Co Armagh 0 v 2 Manchester United Showgrounds, Coleraine

 

--------------------------------------------------------

 

MONDAY 23rd JULY 2018

TIME GAME VENUE
Noon Chivas 1 v 1 Co Antrim Anderson Park, Coleraine
Noon Plymouth Argyle 1 v 1 Co Fermanagh Broughshane
1:30 Charlton Athletic 1 v 3 Co Down Riada 2, Ballymoney
3:00 Strikers 3 v 0 North Dublin SL Clough, Ballymena
3:30 Southampton 4 v 0 Co Tyrone Anderson Park, Coleraine
4:00 Colina 0 v 2 Dundalk SL Riada 2, Ballymoney
5:00 GPS 0 v 1 Cherry Orchard Castlerock
7.00 Rangers 1 v 1 Club NI Scroggy Rd, Limavady
7:00 Leeds United 0 v 2 Co Armagh Seahaven, Portstewart
7:30 Manchester United 1 v 2 Co L'derry Showgrounds, Coleraine

 

TUESDAY 24th JULY 2018

 TIME GAME VENUE 
Noon Plymouth Argyle 1 v 0 Chivas Clough, Ballymena
Noon Co Antrim 3 v 0 Co Fermanagh Broughshane
1:30 Charlton Athletic 4 v 3 GPS Riada 2, Ballymoney
1:30 Cherry Orchard 0 v 0 Co Down Parker Avenue, Portrush
1:30 Southampton 3 v 1 Strikers Castlerock
3:30 North Dublin SL 1 v 3 Co Tyrone Clough, Ballymena
5:00 Club NI 2 v 0 Co L'derry Anderson Park, Coleraine
5:00 Dundalk SL 1 v 1 Co Armagh Castlerock
7:00 Leeds United 1 v 2 Colina Scroggy Rd, Limavady
7:00 Manchester United 1 v 0 Rangers Showgrounds, Ballymena

 

WEDNESDAY 25th JULY 2018

TIME GAME VENUE
Noon Colina 0 v 2 Co Armagh Clough, Ballymena
Noon Chivas 6 v 0 Co Fermanagh Anderson Park, Coleraine
1:00 Charlton Athletic 0 v 0 Cherry Orchard Castlerock
1:30 Strikers 1 v 2 Co Tyrone Broughshane
2:00 Leeds United 2 v 3 Dundalk SL Riada 2, Ballymoney
3:00 GPS 1 v 0 Co Down Clough, Ballymena
3:00 Plymouth Argyle 0 v 0 Co Antrim Castlerock
3:00 Southampton 1 v 0 North Dublin SL Anderson Park, Coleraine
5:00 Rangers 1 v 2 Co L'derry Showgrounds, Coleraine
6:00 Manchester United 3 v 0 Club NI Seahaven, Portstewart

 

The Group Games Stage - How it works...

Each team will play three (3) group games – one on Monday, one on Tuesday and one on Wednesday.  Three (3) points for a win and one (1) point for a draw in all group games.

On the basis of points gained in the group games, teams in the Premier and Junior Sections will proceed to the semi finals of the following Competitions:

SuperCupNI: The four best first placed teams in the groups

SCNI Globe: The remaining first placed team and the three best second placed teams in the groups

SCNI Vase: The remaining two second placed teams and the two best placed third placed teams in the groups

SCNI Bowl: The remaining three third best placed teams and the best fourth placed team in the groupsSalver:  The remaining four fourth placed teams in the groups

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Junior (U15) and Premier (U17) Section Admission Information

Admission to games at Coleraine Showgrounds, Ballymena Showgrounds, Seahaven (Portstewart), Riada Stadium (Ballymoney) and Scroggy Road (Limavady) is : Adults £7 and Youths (under 16) £4.

Admission to games at Anderson Park (Coleraine) and Broughshane is Adults £4 and Youths (under 16) £2.

Games at Portrush, Castlerock, The Warren (Portstewart), Clough, and Riada 2 (Ballymoney) have no admission charge and are free to watch games.

Finals Night, Friday 27th July
Admission to the Finals is Adults £10 and Youths (under 16) £5