SCNI 2018 LOGO

Premier Section fixtures, venues & kick off times

(Click on game venue to see map)

 

 FRIDAY 27th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI SALVER Final  
2:00 Co Fermanagh 2 v 0 Iquique Parker Avenue, Portrush
  SuperCupNI SALVER 3rd/4th Play Off  
2:00 Otago 1 v 7 Co Tyrone Castlerock
  SuperCupNI BOWL Final  
2:00 Partick Thistle 0 v 1 National Select The Warren, Portstewart
  SuperCupNI BOWL 3rd/4th Play Off  
2:00 GPS 2 v 1 First Choice Soccer Riada 2, Ballymoney
  SuperCupNI VASE Final  
2:00 Co L'derry 3 v 4 Ichifuna Scroggy Road, Limavady
  SuperCupNI VASE 3rd/4th Play Off  
1:30 Vendee 0 v 3 Right to Dream Riada Stadium, Ballymoney
  SuperCupNI GLOBE Final  
2:30 Newcastle United 3 v 0 Co Armagh Showgrounds, Coleraine
  SuperCupNI GLOBE 3rd/4th Play Off  
2:00 Co Antrim 3 v 2 FC Edmonton Broughshane
  SuperCupNI CUP 3rd/4th Play Off  
2:00 GO Audax 4 v 2 Club America Clough, Ballymena
  SuperCupNI CUP Final  
7:00 B Italia 2 v 0 Co Down Showgrounds, Ballymena

 

----------------------------------------------------

 

THURSDAY 26th JULY 2018

TIME GAME VENUE
  SuperCupNI SALVER Semi Finals  
3:00 Co Fermanagh 2 v 1 Otago Clough, Ballymena
3:00 Co Tyrone 1 v 2 Desportes Iquique Broughshane
  SuperCupNI BOWL Semi Finals  
5:00 Partick Thistle 4 v 1 GPS Riada 2, Ballymoney
5:00 First Choice Soccer 0 v 2 National Select Scroggy Rd, Limavady
  SuperCupNI VASE Semi Finals  
5:00 Right to Dream 0 v 1 Ichifuna Parker Avenue, Portrush
5:00 Vendee 0 v 4 Co L'derry Castlerock
  SuperCupNI GLOBE Semi Finals  
5:00 FC Edmonton 2 v 2 Co Armagh Broughshane
  (Co Armagh win 5 - 4 on pens)  
5:00 Newcastle United 0 v 0 Co Antrim Riada Stadium, Ballymoney
  (Newcastle United win 4 - 3 on pens)  
  SuperCupNI CUP Semi Finals  
7:00 B Italia 2 v 1 GO Audax Scroggy Rd, Limavady
7:00 Club America 0 v 2 Co Down Riada Stadium, Ballymoney

----------------------------------------------------

 

MONDAY 23rd JULY 2018

TIME GAME VENUE
1:30 Desportes Iquique 1 v 2 Ichifuna Showgrounds, Ballymena
2:00 GPS 0 v 3 FC Edmonton The Warren, Portstewart
2:00 Club America 2 v 1 Co Tyrone Coleraine, Showgrounds
3:00 Partick Thistle 0 v 2 Right to Dream Broughshane
5:00 B Italia 1 v 0 Co Armagh Showgrounds, Ballymena
5:00 First Choice Soccer 1 v 0 Otago Parker Avenue, Portrush
5:00 National Select NI 1 v 1 Co Fermanagh The Warren, Portstewart
5:00 Vendee 1 v 3 Co L'derry Scroggy Rd, Limavady
7:00 Co Antrim 0 v 1 GO Audax Riada Stadium, Ballymoney
7:00 Newcastle United 2 v 2 Co Down Showgrounds, Ballymena

 

TUESDAY 24th JULY 2018

 TIME GAME VENUE 
1:30 B Italia 5 v 0 First Choice Soccer The Warren, Portstewart
1:30 Vendee 2 v 0 GPS Riada Stadium, Ballymoney
3:00 Otago 0 v 4 Co Armagh Showgrounds, Coleraine
4:30 National Select NI 0 v 0 GO Audax The Warren, Portstewart
5:00 Newcastle United 1 v 0 Desportes Iquique Riada Stadium, Ballymoney
5:00 Co Antrim 5 v 0 Co Fermanagh Broughshane
5:00 Ichifuna 2 v 3 Co Down Parker Avenue, Portrush
7:00 FC Edmonton 2 v 1 Co L'derry Showgrounds, Coleraine
7:00 Right to Dream 3 v 0 Co Tyrone Seahaven, Portstewart
7:00 Partick Thistle 0 v 2 Club America Riada Stadium, Ballymoney

 

WEDNESDAY 25th JULY 2018

TIME GAME VENUE
2:00 B Italia 3 v 0 Otago Scroggy Rd, Limavady
3:00 Newcastle United 1 v 0 Ichifuna The Warren, Portstewart
4:00 First Choice Soccer 0 v 3 Co Armagh Parker Avenue, Portrush
5:00 Right to Dream 1 v 2 Club America Riada Stadium, Ballymoney
5:00 Vendee 1 v 0 FC Edmonton Scroggy Rd, Limavady
5:00 GO Audax 3 v 0 Co Fermanagh Clough, Ballymena
5:00 Desportes Iquique 0 v 3 Co Down Broughshane
7:00 GPS 1 v 1 Co L'derry Riada Stadium, Ballymoney
7:00 National Select NI 0 v 3 Co Antrim Scroggy Rd, Limavady
7:00 Partick Thistle 2 v 1 Co Tyrone Showgrounds, Ballymena

 

The Group Games Stage - How it works...

Each team will play three (3) group games – one on Monday, one on Tuesday and one on Wednesday.  Three (3) points for a win and one (1) point for a draw in all group games.

On the basis of points gained in the group games, teams in the Premier and Junior Sections will proceed to the semi finals of the following Competitions:

SuperCupNI: The four best first placed teams in the groups

SCNI Globe: The remaining first placed team and the three best second placed teams in the groups

SCNI Vase: The remaining two second placed teams and the two best placed third placed teams in the groups

SCNI Bowl: The remaining three third best placed teams and the best fourth placed team in the groupsSalver:  The remaining four fourth placed teams in the groups

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Junior (U15) and Premier (U17) Section Admission Information

Admission to games at Coleraine Showgrounds, Ballymena Showgrounds, Seahaven (Portstewart), Riada Stadium (Ballymoney) and Scroggy Road (Limavady) is : Adults £7 and Youths (under 16) £4.

Admission to games at Anderson Park (Coleraine) and Broughshane is Adults £4 and Youths (under 16) £2.

Games at Portrush, Castlerock, The Warren (Portstewart), Clough, and Riada 2 (Ballymoney) have no admission charge and are free to watch games.

Finals Night, Friday 27th July
Admission to the Finals is Adults £10 and Youths (under 16) £5